PROJEKT KOŠARICA „ NINIA AROMATICA“- NAŠA NINIA PRIČA

IKIČINA 30

22300 KNIN

PROJEKT KOŠARICA „ NINIA AROMATICA“- NAŠA NINIA PRIČA

Projekt – KOŠARICA „NINIA AROMATICA“  nastavak je naše već započete „NINIA priče“ koja se odvija dio po dio, a koliko dijelova će biti to ni sami ne znamo. NINIA priča počela je sa našim prethodnim projektom „KNIN- OTKRIVANJE NEOTKRIVENOG „ projektom sufinanciranim od strane Ministarstva turizma u kojem smo osmislili naš  suvenir „NINIA“.

„Knin-otkrivanje neotkrivenog „realiziran je 2020. god. kada smo u sklopu naše Učeničke zadruge „ Trgoflores“ (osnovane 2013. godine u sklopu projekta „ Obrazovanje za poduzetništvo“) osmislili i  izradili suvenir grada Knina kao pripovjedača i promotora povijesti. Riječ je o sapunu kojeg smo nazvali „Ninia“ (povijesni naziv grada Knina) u koji je zaliven pluteni privjesak izrezbaren s povijesnim motivima grada Knina. Ideja je da potrošnjom sapuna (izrađenog od biorazgradive baze s nekoliko vrsta eteričnih ulja, bez štetnog učinka na okoliš) imatelju ostane privjesak s motivima grada Knina kao suvenir.

Nakon navedenog projekta, godine 2021. također uz potporu Ministarstva turizma u suradnji s partnerima Srednja strukovna škola Kralja Zvonimira realiziran je projekt „Ninia Aromatica“-  zasađen je i uređen školski vrt začinskog i ljekovitog bilja. Stoga da bi naša priča dobila nastavak a ujedno i ušla u treću fazu kao nastavak na prethodna dva projekta, aplicirali smo se na natječaj projektom pod nazivom Košarica „Ninia Aromatica“ koji predstavlja proizvodnju tj. izradu prirodne kozmetike od bilja iz našeg vrta i ostalog kao npr. kreme, balzami, mirisne svijeće, sapuni, mirisne kuglice, čajevi te ostali ukrasni i korisni predmeti koji čine našu košaricu.

Cilj ovog i svih naših projekata je razvoj poduzetničkih sposobnosti učenika kao i osposobljavanje učenika za samostalno vođenje poslovanja, savladavanje svih radnih zadataka i procesa u poslovnoj organizaciji, rješavanje problema te razvijanje vještina timskog rada, odgovorno odlučivanje, te izražavanje osobne kreativnosti kroz procese projekta,  ali i razvijanje svijesti o potrebi očuvanja prirodne ravnoteže okoliša ali i očuvanje kulturne baštine.

Iskrene zahvale Ministarstvu znanosti i obrazovanja kao i  Ministarstvu turizma na dosadašnjoj financijskoj potpori. Naša „Ninia“ priča ide dalje i dobit će zasigurno novi nastavak  koji je već u planu a do realizacije nek ostane iznenađenje….

Voditelji projekta:

Kristina Tepić, nastavnik ekonomske grupe predmeta

Marija Vidović, nastavnik poljoprivredne skupine predmeta

Izvor: Kristina Tepić i Marija Vidović

objavio: Jasminka Vujević   datum: 30. 8. 2023.