Dan ružičastih majici i Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

Dan ružičastih majici, poznat i kao Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, obilježava se posljednje srijede u veljači s ciljem podizanja svijesti o problemu vršnjačkog nasilja i promicanja kulture nenasilja i tolerancije među mladima.

I u našoj školi pridružili smo se obilježavanju Dana ružičastih majica i Međunarodnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja. Pedagoginja Maja Franjkić održala je predavanja i radionice za sve prve razrede i dala izjavu za Hrvatski radio Knin,  a učenici i školska knjižničarka izradili su plakate i panoe koji su postavljeni u holu škole i knjižnici. Učenici i nastavnici su bili pozvani da se pridruže obilježavanju noseći ružičaste majice.

Ideja za ovaj dan potekla je iz Kanade 2007. godine, nakon što su dva srednjoškolca, David Shepherd i Travis Price, pokrenuli kampanju u znak podrške svom školskom kolegi koji je bio maltretiran zbog nošenja ružičaste majice. Kako bi pokazali solidarnost, David i Travis su potaknuli svoje vršnjake da obuku ružičaste majice, stvarajući time snažan vizualni pokret protiv vršnjačkog nasilja.

Događaji i aktivnosti obilježavanja usmjereni su na edukaciju mladih o važnosti poštovanja različitosti, značaju empatije i potrebi za stvaranjem sigurnog okruženja u kojem svi mogu rasti i razvijati se bez straha od nasilja.

Obilježavanjem Dana ružičastih majica, šalje se snažna poruka o važnosti solidarnosti, prihvaćanja i aktivnog zalaganja za stvaranje boljeg i sigurnijeg društva. Kroz zajedničke napore i kontinuiranu edukaciju, moguće je izgraditi okruženje u kojem svako dijete može osjećati sigurnost i poštovanje, a vršnjačko nasilje postaje stvar prošlosti.

preuzeto: https://www.icv.hr/2024/02/dan-ruzicastih-majica-dan-borbe-protiv-vrsnjackog-nasilja/

Izvor: Jasminka Vujević

objavio: Jasminka Vujević   datum: 29. 2. 2024.