Izlet Knin - Zadar – Nin

Spoj zabave, kulture, povijesti i trgovine.

Tridesetak učenika naše Škole – smjer prodavači i nekoliko profesora pod vodstvom prof. Dražena Trogrlića uputilo se u subotu 15. 10. 2016. iz Knina put Zadra i Nina…

Fotografije

U Zadru smo guštali u zvucima Morskih orgulja, pozdravili Sunce, prošetali rivom i Kalelargom. Poseban doživljaj i vrhunsku zabavu doživjeli smo u novootvorenom Muzeju iluzija, a ručak u konobi Kanzona s odličnim desertom dao nam je snagu za putovanje u Nin. Nije nas omeo ni prolom oblaka, ni bujice koje su se slijevale niz ulice. U Ninu smo obišli  Muzej soli gdje smo mogli kušati cvijet soli, ali i slatkiše – razne čokolade i kekse s dodatkom soli. Voditeljica Muzeja nas je upoznala s pričom o soli  kroz tisućljetnu tradiciju Solane Nin, te vrijednost i prodaju soli gdje su naši učenici mogli vidjeti tajne zanata iz prve ruke.

Predsjednica TZ Nina nas je provela po Ninu i pokazala crkvu sv. Anzelma, antički hram, kip Grgura Ninskog. Posebna atrakcija je crkva Svetoga Križa iz 9. stoljeća koja je nazvana i najmanjom katedralom na svijetu.

Na povratku smo obišli i crkvu sv. Nikole (kraj 11. i 12. st.) koja je izuzetno važna za našu povijest.  U Ninu se, prema narodnoj predaji, krunilo sedam kraljeva, a svaki je okrunjeni vladar s pratnjom dojahao do crkve sv. Nikole i upravo tu se predstavio narodu s uvijek istim simboličnim ritualom - mačem bi s tog humka zasjekao na sve četiri strane svijeta.

A kakav bi to izlet bio bez šopinga u Supernovi, večere u McDonald'su i pjesme i plesa u autobusu na povratku za Knin.

Pozdrav do nekog idućeg izleta i uživajte u djeliću atmosfere na fotografijama.

J.V.

Izvor: Srednja škola Lovre Montija, Knin

objavio: Berta Dragičević   datum: 6. 11. 2016.