Digitalni obrazovni sadržaji (DOS) Matematika, Fizika, Biologija i Kemija

MZOU sklopu nacionalnog pilot projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ kojeg pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja provodi Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet s partnerima, razvijeni su digitalni obrazovni sadržaji (DOS-ovi) za prirodoslovne predmete (kemija, biologija, fizika) i matematiku za 7. i 8. razred osnovnih škola te 1. i 2. razred srednjih škola, a dostupni su svim učenicima i učiteljima. Riječ je o ukupno šesnaest DOS-ova, od kojih svaki pokriva cijeli nastavni plan i program za određeni predmet i razred.

Digitalni obrazovni sadržaj je sadržaj namijenjen korištenju u obrazovanju te uz tekstualne i vizualne može sadržavati i audio, video te ostale multimedijalne i interaktivne elemente. DOS-ovi nisu udžbenici, niti zamjena za njih već se u pilot projektu e-Škole razvijaju kako bi se potaknula još aktivnija primjena informacijsko-komunikacijske tehnologije u učenju i poučavanju.

Izrađeni su tako da se mogu koristiti kao cjeloviti za cijeli predmet i razred, ali i u manjim samostalnim jedinicama, modulima. Ukratko, DOS pokriva cijeli program nekog razreda i predmeta, ali zbog svoje interaktivnosti, multimedijalnosti, nelinearnosti i modularnosti omogućava učitelju pojedinog predmeta odlučivanje hoće li neke dijelove sadržaja poučavati koristeći se DOS-ovima, kroz pojedini modul ili organizacijsku cjelinu.

DOS-ovi izrađeni na projektu dostupni su u Edutoriju (https://edutorij.e-skole.hr/), gdje je do sada objavljeno prvih nekoliko modula sva četiri predmeta i razreda, a ostali će biti objavljivani u fazama do kraja veljače 2018. kako bi pratili nastavni plan ovih predmeta i omogućili vam da ih koristite u svojoj nastavi. Svaki DOS prati i Priručnik za učitelje koji je prošireni metodički priručnik i sadrži sugestije za provođenje nastavnih metoda i postupaka koje potiču aktivno sudjelovanje učenika, eksperimentalnu i problemsku nastavu, kao i razvoj kritičkog mišljenja.

Pozivamo vas da pogledate dostupne digitalne sadržaje i isprobate ih s vašim učenicima.

Lidija Kralj, prof.
Pomoćnica ministrice za strategiju i opće obrazovanje
Ministarstvo znanosti i obrazovanja
Donje Svetice 38
Zagreb, Hrvatska

Tel +38514594 461
e-mail: (lidija.kralj@mzo.hr)

Priloženi dokumenti:
CARNet_-_DOS_i_Edutorij_-_poziv_uciteljima.pdf (352.78 KB)
MZO.pdf (380.53 KB)
mzo_vezane_vijesti.pdf (427.68 KB)

objavio: Berta Dragičević   datum: 10. 12. 2017.