AGROTEHNIČAR - NOVO ZANIMANJE

Odabir zanimanja složena je odluka. Ovisi o interesima i sklonostima,  o vještinama, znanjima i sposobnostima učenika. O njoj treba razmisliti dobro, a vrlo je važno početi razmišljati pravodobno.

AGROTEHNIČAR

O programu

Agrotehničar je, od prošle školske godine, novi moderniziran program koji objedinjuje i zamjenjuje tri dosadašnja programa:

poljoprivredni tehničar opći,

poljoprivredni tehničar stočar i

poljoprivredni tehničar biljne proizvodnje.

Sadržaj programa agrotehničar izrađen je po novim metodologijama, usklađen je s potrebama tržišta   rada i daleko je moderniji od dosadašnjih programa jer su u njegovom stvaranju   aktivno sudjelovali predstavnici gospodarstva, znanosti, obrazovanja, sindikata i drugih sudionika. Agrotehničar pruža znanja, vještine i ostale kompetencije, koje učenik treba steći da bi se aktivno uključio na tržište rada ili nastavio obrazovanje u obrazovnom sektoru poljoprivrede, prehrane i veterine. Pored ocjena učenik će sakupljati i europske kreditne bodove   koje će pridavati jedinicama ishoda učenja i prenosive su u druge kvalifikacije, što u praksi znači da će se učenicima  omogućiti lakša horizontalna prohodnost kroz sustav, odnosno prelazak u neko   drugo zanimanje.

KAO AGROTEHNIČAR ĆEŠ ZNATI

- prepoznati specifičnosti pojedinih tehnologija u biljnoj i animalnoj  proizvodnji

-  primijeniti tehnologiju uzgoja biljne i animalne proizvodnje

-  odabrati metode i sredstva za

zaštitu bilja

-  provoditi načela dobre poljoprivredne prakse i održivog razvoja

- pratiti i primjenjivati zakonske propise zaštite na radu i zaštite okoliša

-  primjenjivati osnove poduzetničkog  poslovanja i organizacije rada

BUDUĆE RADNO MJESTO

-   rad u javnim ustanovama kao tehnički suradnik

- samozapošljavanje u sustavu OPG-a, poduzeća, obrta i zadruga koje se bave   poljoprivrednom proizvodnjom

- rad na ratarskim, voćarskim, povrtlarskim, vinogradarskim i vinarskim gospodarstvima

- rad na gospodarstvima koja se bave proizvodnjom i preradom ljekovitog bilja

- rad na stočarskim farmama

- rad u poljoljekarni

- rad u plastenicima, staklenici- ma, vrtnim centrima, vinarijama,       vinotekama

- rad na linijama za doradu i preradu poljoprivrednih proizvoda

-  rad u školama kao suradnik u nastavi i na pokušalištima fakulteta kao  tehničar

Važno je za napomenuti da  ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju svaki gospodarstvenik koji se bavi poljoprivrednim zanimanjem mora imati ili srednjoškolsku ili visokoškolsku diplomu o osposobljenosti za rad u poljoprivrednoj struci. Uređivanjem tržišta i pravnog sustava, vaše obiteljsko gospodarstvo ili obiteljsko poduzeće mora imati bar jednog stručno osposobljenog zaposlenika ili člana obitelji za rad u poljoprivredi. Poljoprivredna zanimanja, u sklopu strukovnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj, označena su kao perspektivna te kao zanimanja koja treba poticati u svakom pogledu. Potaknite i vi razvoj poljoprivrede u našem kraju omogućujući si obrazovanje koje će koristiti vama, vašoj obitelji, a u krajnjoj liniji cijelom hrvatskom gospodarstvu.

Izvor: Vedrana Čačić i Marija Vidović

objavio: Anđelka Anić-Antić   datum: 28. 5. 2018.