Noć muzeja '13

U petak, 25. siječnja 2013., u Kninskom muzeju na Kninskoj tvrđavi održana je Noć muzeja '13.
            Noć muzeja je akcija započeta 2005. godine kao gradski projekt sa šest zagrebačkih muzeja, a 2006. postaje nacionalni kulturni događaj, započet od strane Sekcije kulturnog turizma, Hrvatskog muzejskog društva, a u suradnji sa Zajednicom kulturnog turizma, Hrvatske gospodarske komore i svim zainteresiranim muzejima.                    Akcija podrazumijeva novi otvoreniji pristup muzejskoj i turističkoj publici, te uključuje posjet izložbenom dijelu muzeja, popratnu seriju događanja u muzejima.

Večer je otvorio poznati kninski pjesnik i promotor kninske kulture Ante Nadomir Tadić Šutra. U 18.00 započeo je koncert učenika Osnovne glazbene škole „Krsto Odak“ pod vodstvom Tanje Alač. Učenici su izvodili razne glazbene točke na klaviru i gitari.
            Zatim je održana  prva samostalna izložba mlade akademske slikarice Hane Marte Jurčević-Bulić pod nazivom „Prije“. Hana Marta Jurčević-Bulić nakon srednjoškolskog obrazovanja upisuje slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu. Trenutno je na poslijediplomskom studiju Ars Sacra. Izlagala je djela nastala od 2010. do 2012. godine, opsavši  svoje emocije koje je predočila na platno i zamolila publiku da ne kritizira njen rad.
            Kasnije smo slušali predstavljanje knjige „Nemir“ Irene Grubišić Čabo. Ovo je njena četvrta knjiga. Voditelj je čitao recenziju člana Hrvatskog društva pisaca Seada Muhamedagića.  Irena Grubišić Čabo u budućnosti planira i objavljivanje romana. Potom smo vidjeli demonstraciju tkanja na tkalačkom stanu Ilke Dragić, kojoj je tkanje  posao u obitelji i naposljetku, glazbenu pratnju osigurale su Kninske golubice, kninska ženska klapa.

Mejdi Miljković 1a

veljača, 2013.