Mjesec hrvatskoga jezika

Mjesec hrvatskoga jezika

Ove se godine i naša škola uključila u obilježavanje manifestacije Mjesec hrvatskoga jezika u Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje. U četvrtak, 11. 3. 2021., učenicima i učenicama 3. A razreda  profesorica Daria Lazić održala je predavanje Kako nastaje rječnik?

Tako su učenici saznali o rječnicima, njihovim vrstama i postojećim rječnicima hrvatskoga jezika, a na primjeru projekta Instituta (izrada mrežnog rječnika standardnog jezika) upoznala ih je s izvorima rječničke građe (korpusi) i sa sastavljanjem rječničkoga članka (odabir natuknica, oblikovanje definicija, stilske odrednice, kolokacije i primjeri).

Dobivene će informacije učenicama i učenicima pomoći u dovršetku razrednog projekta izrade rječnika razgovornog jezika. Mali rječnik razgovornog jezika donijet će opis izraza i riječi koje se mogu čuti u svakodnevnoj komunikaciji. Dovršetak rječnika očekuje se početkom 4. mjeseca.

Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje na inicijativu ravnatelja Željka Jozića, od 2014. godine pokrenuo je posebnu manifestaciju Mjesec hrvatskoga jezika. Potaknuti činjenicom da je hrvatski jezik od 1. srpnja 2013. godine postao službeni jezik Europske unije u Institutu su željeli u svih govornika hrvatskoga jezika podići razinu svijesti o važnosti očuvanja tog temelja hrvatskoga nacionalnoga identiteta: materinskoga jezika. Upravo je Međunarodni dan materinskoga jezika 21. veljače uzet kao početak Mjeseca hrvatskoga jezika, a završetak je 17. ožujka, na dan objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika iz 1967. godine. Hrvatski je sabor 1997. godine utemeljio Dane hrvatskoga jezika koji traju od 11. do 17. ožujka. Tako Mjesec hrvatskoga jezika logično zaokružuje priču o materinskom hrvatskom jeziku – jeziku naše pismenosti, kulture i identiteta.                                            (izvor: https://hr.wikipedia.org/wiki/Mjesec_hrvatskoga_jezika)

Knin, 16. ožujka 2021.

izvor: Nada Jakovčević

Izvor: Nada Jakovčević

objavio: Jasminka Vujević   datum: 16. 3. 2021.

Ukupno: 462085