Akcija prikupljanja starog papira

U srijedu, 22.travnja 2015. povodom Dana planeta Zemlje održana je akcija prikupljanja starog papira i čišćenje prostorije u kojoj se odlaže stari papir i kartonska ambalaža.

Papir će se i dalje prikupljati u prostoriji školske dvorane. Treba se javiti domarima jer je prostorija zaključana.

AKCIJA

Srednja škola Lovre Montija, Knin, Akcija prikupljanja starog papira, Dan planeta Zemlje 22.travnja 2015.godine

prikupljanja starog papira na Dan planeta Zemlje 22.travnja 2015. (srijeda).

prikupljanja starog papira na Dan planeta Zemlje 22.travnja 2015. (srijeda)

ispred dvorane Srednje škole Lovre Montija  7.30 - 10.30.

TRI SATA ZA ZEMLJU

Mnogo je razloga zašto bismo prikupljali stari papir i na taj način sudjelovali ne samo u očuvanju šuma već i u očuvanju cijelog planeta.
Za proizvodnju jedne tone papira potrebna su:

• četiri stabla
  • 200 000 litara vode
  • 4 600 kWh energije

Za jednu tonu recikliranog papira:

• nije potrebno ni jedno stablo
  • 160 litara vode
  • 2 400 kWh energije

Papir se sakuplja tako da se odlaže u zato predviđene spremnike – kontejnere i kartonske kutije. Pri odlaganju starog papira i kartona u za to predviđene spremnike jako je bitno da se ne ubacuju druge neodgovarajuće vrste otpada. U plave spremnike za papir bacajte novinski i uredski papir, časopise, kataloge, prospekte, bilježnice te papirnatu i kartonsku ambalažu.
Tetrapak ambalažu, plastificirani, metalizirani ili nauljeni papir i fotografije nemojte ostavljati u ovim spremnicima jer se ne mogu reciklirati.

U našoj se Školi papir  prikuplja u za to namijenjenoj prostoriji.

Tako prikupljen papir se otprema na prerađivanje i izradu novog proizvoda koji nam je svakodnevno potreban. Reciklirani papir pretvara se u nove proizvode kao što su novine, papir za printere, knjige, uredski materijal ili toaletni papir.

Ako se reciklira tona papira, spašava se oko 17 stabala, dva barela nafte, 4100 kilovata energije i spriječi se 30 kilograma onečišćenja!

S obzirom da je jako mali broj učenika sudjelovao  u akciji (neki su učenici još od listopada  donosili stari papir, najviše učenici 4.C razreda), možemo se zaista zabrinuti za sudbinu planeta. Nadam se da će se učenici ipak uključiti u ovu akciju i djelima pokazati da im je stalo do Zemlje/zemlje!

Nada Jakovčević

objavio: Berta Dragičević   datum: 23. 4. 2015.