I. terenska nastava - Cerovačke špilje

U sklopu projekta rada s darovitim učenicima "Održivi biogeokemijski ciklusi" 12. travnja posjetili smo Cerovačke špilje. Uz stručno vodstvo obišli smo Gornju i Donju špilju. Osim veličanstvenih špiljskih ukrasa ugledali smo i pokojeg šišmiša.

Na terenu su učenici kvalitativno i kvantitativno određivali sastav uzorka vode i uzorka tla što je uključivalo:

- određivanje temperaturu i pH vrijednosti vode, određivanje ukupne tvrdoće vode i količine otopljenog kisika u vodi te dokazivanje i određivanje količine fosfata i nitrata prisutnih u uzorku vode

- određivanje temperaturu i pH vrijednost tla te dokazivanje i određivanje količine kalija, natrija i fosfora prisutnog u uzorku tla

Voditelji radionica bili su učenici sudionici projekta koji su zajedno sa svojim mentoricama prof. Bodrožić-Selak i prof. Zaninović izradili radne materijale.

Čisto podzemlje

U okviru školskog projekta "Održivi biogeokemijski ciklusi" 6.veljače 2024. god. održano je predavanje na temu "Čisto podzemlje" u okviru projekta "Ambasadori čistog podzemlja".
Nositelj projekta je Zagrebački speleološki savez, ali u njegov razvoj i provedbu uključeni su speleolozi i ljubitelji krša iz cijele Hrvatske.
Sam projekt je pozitivno ocijenjen od strane Agencije za odgoj i obrazovanje te se provodi uz suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Na predavanju će sudjelovati učenici uključeni u školski projekt i učenici koji idu pohađaju fakultativnu nastavu biokemije.

Hodogram aktivnosti

Naziv aktivnosti

Opis aktivnosti

I. Sastanak tima

Dogovor oko načina realizacije projektom opisanih aktivnosti

II. Napredak potencijalno darovitih učenika

Izrada učeničkih mapa, izrada anketnih upitnika za motivaciju, evaluacijske liste za učenike i nastavnike.

II. Sastanak tima

Priprema za terensku nastavu_dogovor oko predavanja za učenike

III. Priprema za terensku nastavu

I. predavanje na temu: Geobaština Republike Hrvatske

II. predavanje na temu: Održivi razvoj i bioraznolikost

III. radionica na temu: Metode terenske nastave - uzorkovanje i analiza uzorka

Izrada kurikuluma s potrebnim materijalima (razrada aktivnosti, izrada radnih listića, kartice za vrednovanje i samovrednovanje, evaluacijske liste)

IV. Nabava opreme

Prema Troškovniku projekta

V. Sastanak tima

Realizacija dosadašnjih aktivnosti

VI. Stručno-znanstvena predavanje

Tri vanjska predavača iz područja biologije, kemije i geologije.

VII. Priprema za terensku nastavu

Razrada aktivnosti rada s učenicima prema ishodima i broju sati, planiranje terenske nastave

VIII. Terenska nastava_1

Cerovačke špilje